Syndrom oszusta - czym jest i jak go rozpoznać

Syndrom oszusta to zjawisko z którym borykałam się odkąd zaczęłam malować – czyli przez ponad 10 lat. Syndrom oszusta dotyka zarówno profesjonalistów, jak i osoby prywatne. U mnie było to ściśle związane z obszarem związanym z moją twórczością, w innych obszarach mojego życia czy pracy to zjawisko w ogóle nie istniało i zupełnie nie potrafiłam sobie z nim poradzić.

Czym jest syndrom oszusta?

Polega ono na ciągłym poczuciu nieadekwatności, pomimo posiadania osiągnięć i sukcesów. U mnie było to jeszcze wzmocnione faktem, że nie ukończyłam studiów na Akademi Sztuk Pięknych – więc syndrom oszusta w całej okazałości. Bałam się, że zostanę zdemaskowana i okaże się, że nic nie wiem, nic nie potrafię i że kompletnie nie mam talentu, a to co tworzę jest totalnie bezwartościowe i nikt tego nie kupi.

Osoby cierpiące na syndrom oszusta często uważają, że ich sukcesy są wynikiem przypadku lub łutu szczęścia, a nie ich własnych umiejętności i ciężkiej pracy. U artystów objawia się to między innymi poczuciem, że nie zasługują na bycie i nazywanie się artystą. 

Syndrom oszusta – objawy

Najczęstsze objawy syndromu oszusta to:

  1. Poczucie niekompetencji – mimo wykształcenia, doświadczenia i osiągnięć, osoby zmagające się z syndromem oszusta czują, że nie zasługują na sukces. Możesz mieć poczucie, że nie zasługujesz na bycie czy miano artysty oraz przekonanie, że nikt nie kupi Twojej sztuki.
  2. Strach przed odkryciem – osoby te obawiają się, że inni ludzie w końcu zauważą ich „niekompetencję” i odkryją, że nie są tak zdolne, jak się wydają. U artystów często jest to strach przed krytyką czy wręcz linczem ze strony społeczności twórczej – profesorów, kolegów itp. 
  3. Perfekcjonizm – nieustanne dążenie do perfekcji jest jednym z kluczowych elementów syndromu oszusta. Brak możliwości spełnienia wysokich oczekiwań (własnych oraz profesorów, pedagogów czy galerzystów) potęguje lęk przed porażką.

Jak zwalczyć syndrom oszusta?

Syndrom oszusta to przede wszyskim niewspierające myśli.  jednak wymaga to pracy nad samoświadomością i zmianą negatywnych przekonań.

Oto kilka sposobów:

  1. Rozpoznanie objawów – Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że syndrom oszusta dotyczy myśli, które nie odzwierciedlają rzeczywistości. Każdy człowiek ma możliwość wyboru swoich myśli. Ważne jest uważność i wyłapywanie negatywnych nawyków myślowych oraz wdrukowywanie w ich miejsce nawyków myślowych, które wspierają nasze cele i marzenia.
  2. Akceptacja swoich osiągnięć – Ważne jest, aby docenić własne sukcesy i przypomnieć sobie, że wynikają one z ciężkiej pracy i umiejętności.
  3. Wsparcie zewnętrzne – Rozmowa z zaufanymi osobami lub specjalistą (psycholog, coach) może pomóc zrozumieć, jak syndrom oszusta wpływa na nasze życie zawodowe i osobiste. 

Syndrom oszusta a sukces artystyczny

W wielu przypadkach syndrom oszusta dotyka utalentowanych artystów. Mimo talentu, doświadczenia, nagród i umiejętności, artyści Ci często kwestionują swoje kompetencje. Syndrom oszusta może prowadzić do chronicznego stresu, poczucia pustki, baraku spełnienia i niskiej samooceny.

Psychologia syndromu oszusta

Z psychologicznego punktu widzenia, syndrom oszusta wynika z nieprawidłowego postrzegania siebie i swoich osiągnięć. Osoby z tym syndromem często mają trudności z internalizacją sukcesu i nie potrafią zaakceptować pozytywnych opinii o sobie.  Syndrom oszusta można przezwyciężyć poprzez skuteczną zmianę wzorców myślowych i pracę nad poczuciem własnej wartości oraz wzmocnieniem samooceny.

Jeśli cierpisz na syndrom oszusta i czujesz, że nie możesz się realizować zapraszam Cię na konsultację wstępną na, której szczegółowo omówimy Twoją obecną sytuację i opracujemy plan działania, abyś mógł, mogła skutecznie osiągnąć swoje cele i pragnienia w lekkości i spełnieniu.

KIM JESTEM?

Cześć, nazywam się Wiktoria Florek. 

Jestem malarką, artystką, twórczynią. Od ponad dziesięciu lat jestem też na drodze świadomego rozwoju osobistego, emocjonalnego, duchowego i finansowego. Mam za sobą setki, a może już tysiące godzin szkoleniowych i ponad 300.000 zł zainwestowanych w szkolenia. Od ponad 6 lat wspieram twórców i artystów w odpamiętywaniu darów i najwyższych potencjałów oraz w stawaniu w swojej najwyższej mocy. Prowadzę sesje 1:1 oraz transformacyjny program grupowy „Spełniona i Bogata Twórczyni”.  Jestem certyfikowaną Terapeutką Nowej Ziemi oraz Soul Performance Coach’ką. Pracuję metodą coachingu wielowymiarowego, który łączy w sobie pracę z ciałem, umysłem i duszą. Pozwala przekraczać własne ograniczenia oraz prowadzi do trwałej zmiany i manifestacji nowej pożądanej rzeczywistości.